Budoucnost patří biologicky odbouratelným plastům
Současně s tím, jak roste povědomí veřejnosti o hrozbách, které s sebou přináší znečišťování přírody plastovým odpadem, se stále více lidí přiklání k používání nových ekologických materiálů, které by pomohly těmto problémům čelit.
Do popředí zájmu se tak v poslední době dostávají ekologické plastové tašky. Není to však protimluv?
Může být vůbec plastová nákupní taška ekologická? Jedním z největších zdrojů znečištění jsou totiž právě igelitové tašky, které jsou produkovány skutečně v masovém měřítku, přičemž k recyklaci dojde jen u malého procenta z nich. Pokud však nahradíme klasický plast nějakým ekologickým materiálem, významně tím omezíme tvorbu plastového odpadu. Může jít například o biologicky rozložitelný plast Degralen, který se v přírodě samovolně rozpadá, přičemž rychlost rozpadu je možné předem naprogramovat. Jak to funguje?
Plasty, které se v přírodě samy rozpadnou
Tyto plasty jsou svým složením tradiční, ale díky přidání velmi malého množství degradující přísady do výrobního procesu lze jejich chování změnit. Místo aby tyto zamořovaly přírodu po mnoho let, díky degradující složce se samovolně rozpadnou. Dávkováním této složky se navíc dá dopředu "naprogramovat", za jak dlouho se plast má rozpadnout.
Ekologická nákupní taška vyrobená z takového materiálu je přitom prakticky stejná jako klasická igelitka, jelikož materiál má stejnou pevnost i nosnost. Ve skutečnosti mezi nimi na první pohled nenajdete rozdíl. Velký výběr nejrůznějších ekologických plastových tašek naleznete například na adrese ekologickeigelitky.cz, kde kromě tašek z rozložitelného plastu Degralen, můžete nalézt i ekologické tašky z materiálu Ecomater, který je dokonce plně kompostovatelný. Jejich cena však kupodivu není nijak vyšší než u běžného plastu.