Úvodní stránka » *Životní styl* » Jak se připravit na focení?

Jak se připravit na focení?

Fotografie jsou krásnou vzpomínkou na různá životní období. Lze je využít pro originální výzdobu interiéru a v různých formách poslouží jako osobitý dárek. Právě pro takové účely se vyplatí navštívit profesionálního fotografa. Dobře připraveni a vybaveni to však můžete zvládnout i sami. Na co v obou případech myslet?

1)   Co chcete vyjádřit

Položte si před focením otázku, jakou emoci, náladu a atmosféru chcete fotkou navodit. Co byste si přáli, aby ve vás nebo v druhých evokovala? Chcete vyjádřit radost a vzájemnou lásku? Chcete, aby byla fotka hravá, tajemná, extravagantní, zasněná nebo zcela vážná?

Podle vašeho záměru můžete přizpůsobit i svoje oblečení. Na partnerské nebo rodinné fotografie se hodí zvolit outfit s určitým společným prvkem – může to být mašle, motýlek, stejné ponožky, vzor na tričku apod. Minimálně byste měli alespoň sladit barvy. Podmínka to ale není.

focení v přírodě 1.png

2)   Trocha komponování

Jistě znáte amatérské fotografie z rodinného alba, kde se v pozadí dějí nejrůznější věci a vyskytují se zde objekty, které nikdo vidět nechce. Mnohdy jsou takové momentky k nezaplacení. U fotky, kterou si pověsíte na zeď by však pozadí mělo být bez zbytečných ruchů, pokud možno jednoduché a kontrastní. Pokud zvolíte interiér, měli byste se zabývat i rozmístěním objektů kolem vás. Profesionální fotografové mají pro tyto účely zařízené různě laděné ateliéry, v nichž lze využít také rekvizity.

Velmi působivé jsou fotografie v přírodě. Tam nemusíte nic stěhovat ani vymýšlet. Stačí zajít na rozkvetlou louku, do lesa nebo k řece a fotograf může začít kouzlit. Důležitá je především kompozice – hezký efekt vytvoříte například zblízka zachycenou částí větve či rostliny. Pro jakoukoliv fotografii však platí pravidlo zlatého středu, což znamená, že fotografovaný objekt nebudete situovat přesně do středu snímku.

focení v ateliéru.png

3)   Vychytat světlo a pozici

Bez čeho to při focení nepůjde je kvalitní osvětlení. U fotografa v interiéru starost mít nemusíte, tam se postarají studiová světla. Pokud fotíte sami v exteriéru, ideální denní doba pro fotografování je ráno před východem a večer před západem slunce. Rozhodně nevhodné je ostré polední světlo. Dejte si záležet, abyste nefotili proti sluníčku.

Další, co je třeba natrénovat, je správná pozice. Stoupnout si před plátno a na povel se usmát je trochu pasé. Zkuste do fotografie přenést emoce a dynamiku. Stačí malé gesto (např. prohrábnutí vlasů) a fotka hned ožije. Dobrý fotograf by měl umět vytvořit uvolněnou atmosféru, pojmout to kreativně a postavit, posadit nebo rozpohybovat vás tak, aby fotka nebyla statická a nudná.

Co z toho vznikne?

focení pro celou rodinu.pngMožností je spoustu. V případě, že máte kvalitní tiskárnu a fotopapír, si můžete fotografie sami vytisknout, nebo využijte fotografických služeb a nechte si vytvořit originální obraz nebo fotoknihu.

Co doporučuje Pavel Körner z online-fotografie.cz? „Kromě klasických fotografií všech formátů je velmi moderní tisk na plátno nebo profesionální výroba tzv. laminovaných fotoobrazů, tedy kašírované fotografie vhodné k okamžitému pověšení na stěnu. Pokrok zaznamenal i tisk tzv. velkoformátových fotografií, kde si zákazník může vybrat z velkého množství materiálů - od super kovového lesku po art mat připomínající uměleckou grafiku.“ Těmito způsoby lze váš snímek povznést na vyšší uměleckou úroveň.

Nezapomeňte na to, že abyste si mohli nechat vyvolat fotografii ve velkém formátu, je třeba ji pořídit v dostatečném rozlišení. Fotky z mobilu tomu většinou neodpovídají. Tahle starost vám samozřejmě odpadne, pokud to necháte na profesionálovi.

Přidat komentář


Zvýrazněné položky jsou povinné.

lifestyle magazine for woman