Tajine hrnce z kvalitní burgundské keramiky
Použití tradičního marockého nádobí z vypalované hlíny Tajine je skvělý způsob pro přípravu výborného dušeného pokrmu složeného z kousků masa a zeleniny. V Maroku je díky názvu tohoto hrnce známé stejnojmenné jídlo, které je národním pokladem. Nejčastěji se používá kuřecí nebo jehněčí maso se spoustou zeleniny, kořením, čerstvým a sušeným ovocem, ořechy, vývarem a vodou. Celá směs se přiklopí špičatou poklicí a na mírném ohni se dusí několik hodin, až do doby dokonalého změknutí. Maso je díky pomalé přípravě velice šťavnaté. Není divu, že se tento zajímavý produkt dostal také k nám do Evropy.
Tradiční hrnec Tajine je v prodeji po celé Evropě
U nás v evropských zemích se Tajine objevil ve Velké Británii a Francii již koncem 20. století. Francouzi začali vyrábět toto speciální nádobí z kvalitní burgundské keramiky pod značkou Emile Henry. Někdy tento hrnec najdete pod názvem „tagine“ nebo česky „tažin.“ Nádobí snese velmi vysoké teploty v troubě i na přímém ohni, rovněž nevadí nízké teploty v lednici, avšak k ochlazení např. pod tekoucí vodou by mělo dojít postupně. Tajine je vlastně multifunkční nádobí, použití je možné v mikrovlnné troubě, na plynovém sporáku a bez problémů snese myčku.
Jak vypadá nádobí Tajine?
Neotřelý a originální hrnec Tajine vás zaujme na první pohled, má opravdu specifický vzhled. V severní Africe se vyrábí z pálené hlíny ve své původní podobě, k dostání je také v pestře malované glazuře. Nádobí se skládá ze dvou částí, z mělké spodní misky a výrazné kónické poklice, ta slouží k zachytávání a kondenzaci par. Díky tomu jídlo při pozvolném vaření nepřijde o svou vynikající šťávu. Výhodou je, že špička poklice je po celou dobu chladná, nemůžete se tak spálit a při vaření nepotřebujete žádnou chňapku či utěrku. Typické je, že se jídlo podává přímo v misce bez pokličky. Připravit si můžete třeba kuřecí verzi s citronem a olivami nebo hovězí maso se sušenými švestkami a ořechy. Emile Henry nabízí moderní řadu těchto výrobků s dlouhou životností a jednoduchou údržbou v několika barvách.
Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Tajine
Zdroj: https://pixabay.com