Úzkostná porucha si nevybírá
Duševní stav člověka je pro mnohé citlivé téma. Stále více lidí se totiž v průběhu svého života setká s nějakým emočním výkyvem, stresem nebo psychickou indispozicí. Bohužel, v dnešní zrychlené době, je toto varovné gesto podvědomí bráno za slabost, která se v celospolečenském měřítku bagatelizuje.
Málokdo tuší, že neustálé přehlížení „varovných prstů“ a nerespektování rad k dostatečnému odpočinku, může vést k celkovému kolapsu organismu s fyzickými i psychickými následky. Úzkostná porucha je velmi častým projevem přepracovaných lidí, na něž byla soustavně vyvíjena velká odpovědnost.
Život v obavách
Lidé, trpící úzkostnou poruchou, mají pocit, že stále něco není v pořádku, že se něco stane, že něco nezvládnou. Tyto obavy, pocity strachu až paniky je ničí, vysilují a sráží jejich už tak nízké sebevědomí. Neutěšený stav může kulminovat do vleklých depresí a v případě, že jsou stavy úzkostí nesnesitelné, je postižený ohrožen závislostí na alkoholu nebo jiných tišících návykových látkách.
Jak poruchu léčit?
Léčba úzkostné poruchy je během na celoživotní trať. Prvním krok k zahájení nápravy je psychoterapie, u níž se odborníci pokoušejí odhalit příčinu potíží. Doplňkovou metodou je dechové cvičení, které dokáže postiženého zklidnit ve fázích stresu. Závažnější případy musí být léčeny psychofarmaky. Nejefektivnější léčba je pomocí antidepresiv, které jsou v mnoha ohledech šetrnější než ve společnosti rozšířené benzodiazepiny, na kterých je možné vypěstovat si závislost.
Záměna s hypochondrem
Lidé trpící generalizovanou úzkostnou poruchou bývají častými pacienty praktických lékařů a mnohdy jsou považováni, zcela neprávem, za hypochondry. Tato porucha je doprovázená nejrůznějšími psychosomatickými obtížemi, u nichž však lékaři nejsou schopní dohledat fyziologickou příčinu. Psychická nerovnováha se totiž podepisuje na fyzickém zdraví. Postiženého často trápí chronická nachlazení, virózy a zánětlivá onemocnění. Dalšími typickými příznaky jsou například dlouhodobé zažívací problémy (průjmy, ale i úporné zácpy), bolesti hlavy a zad, pocity stálého svalového napětí a poruchy spánku.